Aile İçi İletişim

Her toplumun geleceğini en çok etkileyen şey; çocuğun içinde eğitildiği aile ortamı ve sınıf ortamıdır. Bugün aile içinde yetiştirilen çocuklara bakarak yıllar sonraki durumumuzu rahatlıkla görebiliriz. Hepimiz çocuklarımızın başarılı olmasını isteriz.  Ama hangi konuda? Okul başarısı mı? Kariyer başarısı mı? Bunlar da ne kadar başarılı olursak olalım, evlilik ve aile başarınız yoksa hiçbir başarının anlamı olmayacaktır.

Anne-baba öncelikle çocuklarını hayatta kalmaya mı hazırlıyor, yoksa çocuklarını kendi hayatını doya doya yaşamaya mı hazırlıyor ayrımını iyi yapabilmelidir. İnsan hayvanlar gibi sadece hayatta kalma mücadelesi vermez, anlamlı bir hayat oluşturmak üzere seçimleri ile yaşamaya çalışır. Onun için çocuklarımızı kendi hayatlarında var olmasını ve kendi seçimleriyle sorumluluk almalarını sağlamalıyız.

Aile içi ilişkilerde yaşanan uyum ve uyumsuzluk her defasında iletişim içinde olmayı zorunlu kılar. Aile içi iletişimi önemli kılan değerler duygu, düşünce, davranış ve tutumların karşılıklı olarak birbirimize aktarılması ve ortak paylaşımın sağlanmasıdır. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu ise aile üyelerinin birbirleri ile iletişim kurabilmeleridir. Bundan dolayı aile üyeleri hem özne hem nesne olarak karşılıklı anlaşma ve uzlaşma içinde olmalıdırlar.

İletişim; ister sözlü ister sözsüz, ister yazılı ister yazısız, olarak kişiler arasında bir anlam ifade eder. Aile içerisinde çiftlerin kendi aralarındaki ilişkileri, anne baba olarak evlatları arasındaki ilişkileri ve kardeşlerin birbirleri arasındaki ilişkileri böyle bir ilişki içinde gelişir. Aile içinde kurduğumuz iletişim paylaşımcı ya da uzlaşmacı ise burada güzel bir iletişimden bahsedebiliriz. Aksi durumda sadece taraflardan birinin sözünün geçerli olduğu iletişim türü sağlıklı bir iletişim olamaz.

Örnek verecek olursak babanın sözünün geçtiği ailelerde çocuklar babaları ile iletişim kurmak yerine araya annelerini sokarlar. Bu ailede baba saygı ve sevgiden çok korkuyu ifade eder.

Aile içinde sağlıklı bir iletişim nasıl kurulabilir?

Bazen eşler birbirlerine “aynı dili konuşuyoruz ama anlaşamıyoruz” gibi ifadelerde bulunurlar. Yani bazen aynı dili konuşmak demek anlaşıyoruz anlamına gelmeyebilir. Bu durum eşlerin anlam kodlarının farklılığına işaret eder. Bundan dolayı eşler birbirlerine takdir etmeyi ve beğenmeyi önemsemelidirler. Bu şekilde taraflar iletişimden doyum sağlar ve bir uyum içerisine girerler. Aile içinde uyum sağlanması demek, birçok problemin çözümünde ve birbirlerini anlama da çok büyük öneme sahiptir.

Bunun için eşlerin birbirleri ile devamlı diyalog kurmaları ve yapıcı olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için bir rol model olduklarını hiç unutmamaları ve onların yanlarında davranışlarına dikkat etmeleri gerekir.

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Aile İçi İletişim” için bir yorum

  • 8 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:25
    Permalink

    Sağolasin kardesim bir es ve bir aile olma dileğiyle allah razı olsun emeğine sağlik

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg