Başımıza Ne Geldiğini Görememek, En Büyük Felakettir

Bireysel ya da toplumsal anlamda zihinsel felçleşme ile beraber idrak melekemizin kaybolması bizleri büyük bir felakete sürüklüyor. Hayatımızı üstüne inşa ettiğimiz değerlerimiz yok olursa, en hafif rüzgârda dahi kaybolabiliriz. Hayatımızdaki bu anlam boşlukları bizleri toplumsal intihara kadar götürebilir. Bizim boş bıraktığımız her alan maalesef birileri tarafından doldurulmaktadır.

Kendi değerlerimizle taban tabana zıt olan her şey, yaşadığımız toplumda kendine rahatlıkla yer bulabiliyor. Aslında daha da kötüsü, cellâdına âşık olan ama bunun farkında dahi olmayan bir akıl tutulması yaşanıyor olmasıdır.

Durum bu kadar vahim maalesef!

Ama bu söylediklerimin hepsi bizim gerçeklerimiz!

Bizler bu gidişata son vermezsek, bu durum bizi daha da içine çekip büyük bir felakete dönüşecektir. Gerçeklerimizi görmek ve onlarla yüzleşmek zorundayız.

Bir an önce kendi öz değerlerimiz olan; adalet, saygı, sevgi dürüstlük ve güven gibi şiarlarımızı tekrardan kuşanmalıyız. Gerçeklerden kaçarak hiçbir yere varamayız. Umutsuzluk hastalığından bir an önce kurtulup kendimizi tekrardan yenileme gayreti içerisine girmeliyiz.

Yaşam hiçbir zaman boşluk kabul etmez, hemen yerine yenisini koyar. Konulan şeylerde bizim istediğimizin dışında olacağı için, böyle bir durum hem bizim hem de yaşadığımız toplumun sonu olacaktır.

İnsan ne zaman kendinde olursa, o zaman insan olur. İnsanın kendinde olması; kendini iyi tanıması ile gerçekleşecektir. Kendinde olmayan insan, her şeyi kendine köleleştirdiği gibi, kendisi de her şeyin kölesi haline gelmekten kurtulamayacaktır.

İnsan, hep bir şeylere sahip olmakla insan olacağını zannediyor. Hâlbuki insan sahip oldukları arttıkça insanlıktan çıkıyor ve dünyayı kendine zindan ediyor. Sahiplendiği her şey bir gün kendisine sahip olacaktır.

İnsan; şeref ve haysiyetini kaybetmediği sürece izzet sahibi olur. İzzet sahibi olan insan için tüm kapılar açılır ve kemale erişir.

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg