Eğitim Çare midir?

Evet, eğitim kesinlikle bir çaredir.

Fakat hangi eğitim?

Tamamen yanlışlıklarla doldurduğumuz, kendini kaybetmiş, insanın yok oluşuna zemin hazırlayan ve oyalayan bir etkinliğe dönüşen eğitim algımız mı çare olacak?

Yoksa!

İnsanın hayatta kalmasını sağlayan, insanı önceleyen, onu geliştirmeyi hedefleyen, ahlaklı, karakterli, vicdanlı ve toplumdaki yanlış davranışlara karşı duyarlı kılacak ve ona, çevresine karşı sorumluluk bilinci kazandıracak bir eğitim algısı mı çare olacak?

Toplumsal hayatta en önemli varlık insan olduğu için, insanın doğumundan ölümüne kadar süren yaşam serüveni boyunca önemsemesi, özümsemesi gereken en önemli unsurun eğitim olması gerektiği kanaatindeyim…

Var mı benimle aynı kanaatte olan? diye sizlere sormak istiyorum…

Evet! Ben de aynı düşüncedeyim diyenlerinizin sesini duyar gibiyim…

Neden bu kanaate vardığımı kısaca ifade etmem gerekirse;

Hayatı okuma çalışmalarım ve düşüncelerim sonucunda fark ettiğim ve unutulmak üzere olan hususun; günümüz eğitiminde saygı-sevgi, merhamet, cömertlik, adalet, hoşgörülü olmak gibi daha çoğaltabileceğimiz birçok temel ahlaki değerlerin “hangi anlayış ve hangi kaynaktan beslenmesi gerektiği” sorusuna doğru cevap veremeyişimiz olduğunu görüyorum.

Eğitim ve İnsanlık Adına Önemi

Bu sorunun insanlık için çok önem arz ettiğini düşünüyorum; Çünkü gelecek nesillerin eğitimine yön verecek önemli bir sorunun ta kendisidir. Teknoloji ve bilim ilerledikçe, bu evrensel değerler de unutulmaya ve değer kaybetmeye başlamaktadır.

Teknolojiyi, bilimi ve araştırmayı önemseyen birisi olarak; bu alanların hedefe giden yolda bir amaç değil de bir araç olarak doğru anlamda kullanıldığında, insana birçok fayda ve değer katacağını düşünüyorum.

Herkesin her şeyi bildiği, birbirini anlamaya çalışma da kimsenin kimseyi dinlemeye tahammül edemediği, aklın devre dışı bırakıldığı, neyi bilip- bilmediğini dahi bilmeyen, bilenlerin de susmak zorunda kaldığı toplumlarda düşünceden bahsedilemez.

Düşünce, sorgulama yoksa, adalet de, özgürlük de, sağlıklı gelişme de beklenemez…

İnsan her an öğrenen bir varlıktır; bir dönem ailesinden, bir dönem öğreticisinden, bir dönem çevresinden öğrenir, bazen de insan kendiliğinden öğrenir.

Tekrar özümüze dönüş sağlamak için; her an öğrenmeye kodlanmış varlıklar olduğumuz bilincine yeniden vararak; araştırmak, sorgulamak, bilgi ile beslenmek, öğrenmek, önemsemek ve dünya ile bağ kurmak zorundayız.

İnsanların insan gibi yaşamasının, sevgiyle yetişen bir nesli yetiştirmenin ve bütün bunların çözüm yolunun sevgiyi esas alan bir eğitim sisteminin oluşturulmasıyla çözülebileceğini düşünerek;

Doğruyu ve güzeli yaşadığı coğrafyaya yaymak adına, varlığının farkında olan, yaşamını önemseyen, kendini bilen ve değerli gören, daima mücadele edenlere selam olsun…

Ömer Özbek
Latest posts by Ömer Özbek (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Eğitim Çare midir?” için bir yorum

 • 16 Ekim 2018 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  Hayat geçmişle gelecek arasında anı yaşamaktır. Kişi bu an içerisinde ya öğrenen ya da öğreten durumundadır. Aslında insan daima öğrenme ve gelişme durumuyla içiçedir. Öğretirken de öğrendiği gibi .bu kavramlar birbirinden kopuk değildir. Birbirinin sürecidir. Mesela eğitim dedik ya!
  Bir ağaç misali; Ağaca sadece onun yetişeceği zeminde kendisine yardımcı olun. İhtiyacından fazla sularsanız çürütürsünüz. Büyümeye başladıkça eğer zayıf ise ona destek oluşturun ki sağlıklı büyüsün. Dalları uzadıkça kendi gelişimine engel olacak fazlalıkları alın ki kendisinin dışında diğer ağaçlarada zarar vermesin. Kökleri sağlam derinliklerden besleniyorsa o muhakkak ki alması gerekeni alıp ona göre mahsülünü verecektir. Siz sürekli onun kök diplerini açıp bakıp bir kontrol mekanizması oluşturamazsınız. Bu davranışınız ağacın gelişmesine değil gelişmemesinie katkıda bulunacaktır.
  Ha! Birde portakal ağacından armut almaya çalışmayın. Özü bozmuş olursunuz . Her ağaç kendi yaratılış formatına uygun yerde bulunmalı ve kendi doğasına uygun meyveyi vermelidir. Bizim müdahalelerimiz onun doğasını bozacak şekilde olmamalıdır.
  İnsanın evrendeki işleyen yasalarla içiçe olması zaten onu yaratılış formatına uygun eğitecektir. Ona bunun dışındaki yaklaşımlar tabiatını bozup, başka bir şeye dönüştürecektir.
  Kendini evrendeki işleyiş yasasına bırak. Evrenin sahibi mutlaka seni eğitecektir….
  Teşekkürler yazınız için sağolun

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg