Eğitim Şart

Eğitim Şart

Yaşadığımız toplumda, gencinden yaşlısına hemen hemen herkesin dilinde yıllardır tekrarlanıp duran, hemfikir olduğu ve onayladığı meşhur bir söz vardır; “Eğitim şart!”

Genellikle toplumsal sorunlarımızı eğitimin eksikliğine bağlarız. İnsanların “eğitim şart” sloganıyla olayları biraz alaya almaya çalıştıklarını görüyorum.

Bu alaycı tavrın arkasındaki neden, eğitim kurumlarında verilen eğitimin, yaşanılan sorunlara çözüm üretememesindendir.

Değerli okurlarım; bir çocuğun doğuştan gelen merak ve sorgulama çabasını, eğitim gördüğü süre boyunca tırpanlayan ve erdemli-onurlu bir insan olarak yetiştirilmesine yeteri kadar destek vermeyen bir eğitim sistemiyle çocuğunuzun, nasıl bir insan olacağını hiç düşündünüz mü?

Çocuğumuz, ilerleyen yıllarda doktor, mühendis, hatta profesör ünvanına sahip olsa bile, gerçekten eğitim almış insan olarak görebilmemiz çoğu zaman mümkün olmayabiliyor.

Yaşadığımız toplum içerisinde sosyolojik bir tahlil yaptığımızda, hepimizin biraz farkındalıkla etrafında olup biten olaylardan gözlemledikleri ve okudukları vardır.

Gelin bunları birlikte zihinlerimizde uyandıralım;

İnsanların birbirleriyle olan ilişkilerine baktığımızda; sınıfsal ayrımcılık, kutuplaşma, yoksulluk, dil, din, ırk, siyasi görüş farklılığı gibi daha birçok nedenlerden dolayı, olaylara sadece kendi penceresinden bakan herkes anında çoğunluğun onay vereceği teşhisi koyuyor; eğitim şart!

Trafikte olumsuz davranışlar söz konusu olur ve etkin cezalar kanunlaşır. Fakat kuralsızlık yaşam biçimine dönüştüğünden ne kazaların önüne geçilebiliyor, ne de ölümlerin. Ve birileri hazırdır o sözü söylemeye, eğitim şart!

Ülkemizde okuma-yazma bilen sayısı yükselmiş olmasına rağmen, yapılan araştırmalarda dünyada kitap okuyan ülkelerin başında %21 ile İngiltere ve Fransa gelirken, Türkiye %0,1’lik kitap okuma oranıyla 86’ncı sırada yer alıyor. Tam bu noktada, yine o söz gelir dillerden, “eğitim şart!”

7’sinden 70’ine kadar herkes yaşadığı çevreyi, etrafını kirletmek için adeta yarışa girer, bunu görüntü ve gürültü kirliliği de takip eder. Ve yine çözüm hazırdır; “kesinlikle eğitim şart!”

“Eğitim şart” denildiğinde aslında son nokta konmuş oluyor. Ortada çözülmesi gereken sorun veya sorunlar varsa nedenlerini araştırmaya gerek duyulmuyor. Sorunların eğitim ile çözülmesinin şart olduğunu söylemeniz yeterli, konu kapanmıştır!

Eğitim şart söylemi, kolaycılıktan, basit olanı tercih etmekten ve her derde bir deva niyetine söylenen sözden başka bir şey değildir.

Toplumun dilinde bir bahaneye dönüşen bu sözle tüm konular, sorunlar ve resmin bütününü görebilmenin önü kapanmış oluyor.

Gündem etmeye çalıştığımız tüm bu sorunların gerçekten, sadece okula gitmek, bilgi edinmek, yüzlerce kitap okuyup, üniversite bitirmekle çözülebileceğine inanıyor musunuz?

Peki, Ama Nasıl Bir “Eğitim Şart” ?

Her şeyden önce, geçmişimizle kavga etmeyi bırakarak geleceğe bakmamız gerekiyor.

Bu bağlamda, bilime ve akla önem vererek; eğitimin amaçlarını, olması gerekeni, temel evrensel değerleri günümüze güncelleyip taşıyarak kendimize bu değerleri ilke edinmeliyiz.

Eğitimin neden, niçin, nasıl şart olması gerektiğine dair kısaca şu sıralamalarda bulunabiliriz;

 • İnsanlara dili, dini, ırkı, şekli, cinsiyeti, parası, fikir ve düşünceleri gibi nedenlerden dolayı bir ayrım yapmamak ve tüm insanlığa değer verilmesi için,
 • Toplumların ve insanların birbirlerine karşı, sorunların çözümlerinde şiddet ve benzeri olayların en aza inmesi ve bu yollara başvurulmaması için,
 • Zulmün, işkencenin, tacizin, tecavüzün, hırsızlığın, dolandırıcılığın, cinayetlerin ve kötülük adına artan her bir davranışın olmaması için,
 • İnsanların birbirleriyle tanışma ve sağlıklı bir iletişim kurabilme, konuşup tartışabilme ve insani ilişkileri geliştirebilmeleri için,
 • İçinde yaşadığı çevreyi-doğayı insanlığa sunulan ortak kıymetler ve değerler olarak görebilme yetisini kazanma ve var olan dengeyi bozmaması için,
 • Adaletin her bir insana eşit uygulanacağı ve herkesin eşit haklara sahip olabileceği adil zeminin oluşması için,
 • Sağlıklı düşünebilen ve sorgulayabilen, kültür düzeyi artan, bilinçli nitelikli nesillerin yetişebilmesi için eğitim şarttır.

Eğitim, yaşamın ta kendisidir.

Ömer Özbek
Latest posts by Ömer Özbek (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Eğitim Şart” için bir yorum

 • 24 Aralık 2019 tarihinde, saat 08:32
  Permalink

  Gerçekten eğitim şart eğitimi olmayan bir insan kesilen bir ağacı kullanmak istersin ya o ağacın uzunlu kısalı dallarını alman gerekir ki ağacı kullana bilmen içinde bunlar şarttır, tıpkı böyle birşey emeğinize sağlık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg