ETCEP ( Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi)

ETCEP Nedir?

Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” kısa adı ile ETCEP, Milli Eğitim Bakanlığının “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne Duyarlı Okul Projesi” kapsamında, İngiltere’nin Uluslararası Eğitim ve Kültürel fırsatlarından sorumlu, ekonomik ve mali yardım desteğinin en büyük organizasyonu olan British Council tarafından hazırlanmış planlı bir projedir.

ETCEP’in (kapanan) resmi internet sitesinde projenin British Council’in sorumluluğunda olduğu da ayrıca belirtilmiştir.

Bakanlığın resmi sitesinde ETCEP Projesi’nin tanıtıldığı bölümde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği nedir? Sorusuna sitede şöyle bir cevap verilmiştir;

Toplumsal cinsiyet eşitliği; kadın ve erkekler ile kız ve erkek çocukların haklar ve fırsatlardan tam ve eşit bir biçimde yararlanmaları  ve sorumlulukları eşit olarak bölüşmeleri olarak tanımlanabilir.”
“Toplumsal cinsiyet eşitliği hem bir insan hakları meselesidir, hem de insan merkezli kalkınmanın ön koşulu ve göstergesidir” denilmektedir.

İstanbul Sözleşmesi İle Gelen “Cinsiyet Eşitliği” Tanımı

“İstanbul Sözleşmesi Madde 3/C’de toplumsal cinsiyet şöyle tanımlanıyor: Herhangi bir toplumun, kadınlar ve erkekler için uygun olduğunu düşündüğü sosyal anlamda oluşturulmuş roller, davranışlar, faaliyetler ve özellikler olarak anlaşılacaktır.”

Burada dikkat edilmesi gereken husus; “kadın için uygun rollerin, fıtratından kaynaklanan roller değil de toplum tarafından uygun olduğu düşünülen ve sosyal anlamda oluşturulmuş roller olarak ifade edilmesidir.”

İstanbul Sözleşmesi, detaylı olarak araştırılıp, incelendiğinde inanan bir toplumun tüm değerlerini tahrip edici, bir yapıya sahip olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

ETCEP’in Uygulanması

“Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilerek, MEB’in Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinasyonu ile yürütülen, 3 milyon 161 bin 500 Euro bütçeli, “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” yani ETCEP, 19 Eylül 2014 tarihinde 24 aylık bir kapsamda 162 ayrı okulda uygulanmıştır.”

ETCEP’in etkinlik ve uygulamaları Ankara merkezli olarak 10 ayrı ilde ( Batman, İzmir, Erzurum, Samsun, Malatya, Mardin, Trabzon, Şanlıurfa, Karaman, Sivas ) belirlenen okullarda gerçekleştirildi.

2014-2016 yılları arasında uygulanan bu projede, 40 eğitmen aracılığıyla 4000 öğretmene eğitim verilmiştir. Uygulama yapılan 162 okulun başta idarecileri olmak üzere, rehberlik ve branş öğretmenlerinden oluşan toplam 468 görevliye de ayrıca Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hizmet içi Eğitimi verilmiştir.

Eğitimden geçen öğretmenler aracılığı ile 162 okulda 57 bin öğrenci bu eğitime tabi tutulmuştur.

Peki Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile Ne Amaçlanıyor?

Kadın ve erkek davranışlarının yeniden kurgulanıp değiştirilmesi amacı güdülenmesine rağmen, topluma yansıtılana baktığımızda, TCE ile hedeflenenin, asıl amaçlananın ne olduğuyla alakalı maalesef, birçok yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerin olduğunu görüyoruz.

Naylon poşet konusu kadar bile, ülkemiz gündemine düştüğünü söyleyemeyeceğim ETCEP’in ne olduğunu bilmeyen kitlenin çoğunlukta olması, içinde yaşadığımız toplumun konuya ne kadar duyarlı olduğunu da ortaya koymaktadır.

İçinde “eşitlik” geçtiği için herkes tarafından bir kabullenme oldu. İşte “niye karşı çıkıyorlar?, ne olacak ki?” diye insanların çoğundan tepkiler alıyorsunuz.

Toplumsal cinsiyet tanımının içerisine sinsice dahil edilmiş olan ‘cinsel yönelim, partner, eş’ gibi kavramlar ile her türlü sapkınlığa-sapıklığa, nikahsız birlikteliklerin normalleştirilmesine kapı aralanıyor.

Toplumun çoğunluğu bu durumu “kadın-erkek eşitliği”, kadına şiddet veya kadının güçlendirilmesi zannediyor.

Burada asıl amacın, meselenin sadece ‘kadın-erkek eşitliği’ ya da ‘kadına şiddet’ meselesi olmadığını, durumun ciddiyetinin farkına varılabilmesi için önemle araştırılması gerektiğini düşünüyorum.

ETCEP Projesi Nasıl Bir Tehlike İçeriyor?

ETCEP, aslında küresel güçlerin ürettiği, bu şer odaklarının beslediği ve Batı’nın bize dayattığı bir “toplum mühendisliği” projesidir.

Ne yazık ki, kendi elimizle; eğitim kurumlarında, öğretmenler aracılığıyla, gelecek nesillerimizi-çocuklarımızı küresel güç odaklarının tasarladığı yeni dünya düzeninin köleleri olmaya hazırlanmaya çalışıyoruz.

ETCEP ile çocuklarımızın bilinçaltına “eşcinsellik” aşılanmakta ve gelecek nesilleri fıtrata aykırı bir kişiliğe-kimliğe büründürerek, eşcinsel bir neslin oluşmasının temelleri atılmaktadır.

Cinsiyet eşitliği’ diye topluma yutturulmaya çalışılan bu kandırılmışlığın adı aslında insanlığın özünü-fıtratını bozma projesidir. Erkekleri kadınlaştırma, kadınları da erkekleştirmekten, yani nesli-insanı bozmaktan başka bir şey değildir.

Genel Bir Değerlendirme Yapacak Olursak;

 • Eğitimde adil olunması, her bir bireye hakkının verilmesi yerine,toplumsal cinsiyet eşitliği ile Yaratıcı’nın yoktan var etme kodlarına müdahale teşebbüsü ve yeni kodlar geliştirme-yerleştirme amacı güdülmesi çok büyük bir yanlıştır.
 • Eğitimde, ilimde ve sosyokültürel çalışmalarda fırsat eşitliği yerine, cinsiyet eşitliği oluşturmak Yaradan’a isyan, çocuklarımıza ve tüm insanlığa karşı yapılan bir yanlıştır.
 • Haklar noktasında olması gereken eşitliğin, roller noktasındaki bir eşitlik olarak sunulması büyük bir yanlıştır ve kabul edilemez.
 • Cinsiyetleri aynılaştırmaya ve birbirine benzetmeye çalışmak, her iki cinse karşı yapılan bir insanlık suçu ve zulümdür.
 • Nasıl ki ‘suyu tersine akıtmak’ zor ise ‘erkek gibi kız’ ve ‘kız gibi erkek’ oluşturmak, cinsleri tersine çevirerek birbirinin nitelikleriyle yetiştirmeye çalışmak son derece gereksiz ve anlamsız bir çabadır.
 • Yetişen nesli zorunlu eğitime tabi tutarak, çocuk ve gençlerimizi ailenin ulvi değerlerine, toplumun evrensel değerlerine aykırı bir eğitime tabi tutulması yanlıştır.
 • Son derece hayati önemi olan eğitimin, deneme-yanılma girişimleriyle hiçbir siyasi görüşe alet edilmeden, ele alınması gereken bir konudur. Çünkü bu sürece tabi tutulan hiçbir çocuk ve gencin geriye dönüp, o dönem kendisine verilen eğitimi doğru bir şekilde tekrar alma imkânına sahip olabilmesi mümkün olmayacaktır.

Son Söz Olarak;

İnsani tüm değerlere, inanç ve kültürümüze, öze-fıtrata, aile kurumunun önemine ve neslin korunması gerektiğine inanan herkesi, bu projeye karşı sesini duyurmaya-duyarsız kalmamaya ve her türlü karşı-dik duruşu göstermeye davet ediyorum!

Ömer Özbek
Latest posts by Ömer Özbek (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

ETCEP ( Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi)” için 2 yorum

 • 5 Ağustos 2019 tarihinde, saat 22:43
  Permalink

  Eyvallah kardeşim yanındayız emeğine sağlik

  Yanıtla
  • 5 Ağustos 2019 tarihinde, saat 23:49
   Permalink

   Afşar kardeşim, desteğin için teşekkür ederim. Selametle…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg