İleti̇şi̇mde Doğru Bi̇ldi̇ği̇mi̇z Yanlışlar

Günümüz insanını değerli hale getiren olgu tüm canlılar ile güçlü bir iletişim içinde olabilmesidir. İnsan, yaşamın içindeki varlığını ancak iletişim kurarak kanıtlayabilir. Hangi hayali kurarsak kuralım ya da hangi işe sahip olursak olalım sahip olmamız gereken en önemli beceridir iletişim. Bugün hayatında başarılı olan insanların büyük bir çoğunluğunun en önemli özelliği iyi derecede iletişim kurmalarıdır.

İletişim hayatımızda bu kadar önemli iken farkında olmadan ilişkilerimizde çok önemli hatalar yapabiliyoruz. Bugün size günlük hayatta çokça yaptığımız bu iletişim hatalarına birkaç örnek vermek istiyorum;

İletişim kurarken yaptığımız en önemli hata, kendimizden çok fazla bahsetmemizdir. Herkes sahip olduğu değerleri karşısındakine anlatmak ister. Bunun arkasında beğenilme ve takdir edilme arzusu yatar. Durmadan karşıdakine kendini anlatırsan artık bıktırıcı ve sıkıcı olursun. Böyle bir hataya düşmemek için insan kendini çok iyi kontrol etmelidir.

Karşımızdaki kişiye suçlayıcı sözler sarf edersek o da hemen kendini savunmaya geçecek ve aranızdaki iletişim kopmasına neden olacaktır. Artık siz dünyanın en değerli şeylerini söyleseniz bile boşa konuşmuş olursunuz ve karşı tarafın savunma mekanizmasını harekete geçirirsiniz. Bu sebeple karşı tarafı suçlayıcı ifadelerden ve onu savunmaya geçirecek sözlerden uzak durmalıyız.

Bazen yeni girdiğimiz ortamlarda çok samimi bir diyalog havası oluşabilir. Ortada çok keyifli bir muhabbet de dönebilir. Bu tür durumlarda kendimizi olması gerekenden daha rahat hissedebiliriz. Böyle bir durumda, karşımızdakileri daha tam tanımadan siyasi ya da dini konulara girersek bazen telafisi olmayan iletişim hatalarını sebebiyet vermiş olabiliriz. Mümkün olduğunca yeni iletişim kurduğumuz kişilerle bu tür konulardan ve genellemelerden uzak durmalıyız. Mesela; Doktorlar şöyledir, İzmirliler böyledir gibi genellemeler iletişimi olumsuz etkileyecektir. Genellemeler sadece iletişimi değil, bütün ilişkileri olumsuz etkiler.

İletişimde yapılan hatalardan bir diğeri de insanların kendi kendine ve tek taraflı konuşmasıdır. Bu tip insanlar konuşmaya bir başladı mı hiç susmak bilmezler. Yanındakileri hiç görmeden, öldü mü kaldı mı demeden, aralıksız bir şekilde konuşurlar. Sen arada söze girmeye çalışsan da hemen senin sözünü keser, tekrar başlar anlatmaya. Sen sıkıntıdan patlarsın, dikkatini başka şeylere verirsin, tavanları seyreder hatta fayansları sayarsın ama o farkına dahi varmaz. Sen iletişimin içinde olduğunu dahi hissedemezsin. Eğer bunu yapan biz isek hemen bu hatadan dönüp, sözü arada karşı tarafa bırakmalı ve ona söz hakkı tanıyarak bir iletişim kurabiliriz. Aksi durumda büyük bir iletişim hatasına sebebiyet verebiliriz.

Diğer bir iletişim hatası ise; karşı tarafa bir şey anlatırken küçümseyici ya da alaycı bir edayla bakıp onu aşağılamaktır. Bu durum çok sinir bozucudur ve insanı çileden çıkarır. Bu tarz bir iletişim, bir iletişim hatasından çok insanlık hatasına dönüşür. Böyle bir duruma düşmemek için karşımızdaki kim olursa olsun onu çok dikkatli bir şekilde dinlemeye çalışmalıyız.

İlişki içerisinde olduğumuz kişilerle iletişim kurarken bu tür hatalara dikkat edersek çok daha verimli ilişkiler kurabiliriz.  İnsan, hayatını daha kaliteli hale getirmek istiyorsa güçlü iletişimler kurmalı ve çevresindeki her şeyi anlamaya çalışmalıdır.

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

İleti̇şi̇mde Doğru Bi̇ldi̇ği̇mi̇z Yanlışlar” için bir yorum

  • 28 Ekim 2019 tarihinde, saat 16:15
    Permalink

    kendimizi yüceltmeden, insanları dinleyerek ve suçlamadan, olumsuzlukları genellemeden dostça ve samimi bir çehre ile iletişim kurulmalı bence de. paylaşım için teşekkürler…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg