Kaliteli İletişimin İpuçları

Bir önceki yazıda İletişim sürecinde en çok yaptığımız hatalara değinmiştim. İnsanın dünyadaki en önemli meselelerinden birisi, kendini anlatmak ve diğer insanların ona anlattığını anlamlandırmaktır. Düşüncelerimizi ifade ederken ve insanların bize söylediklerini değerlendirirken çok ciddi hatalar yapabiliyoruz. Bu hatalara düşmeden doğru bir iletişim kurabilmemiz için şunlara dikkat etmeliyiz;

–> Öncelikle insanlarla aramızda duvar oluşturacak konulara girmemeliyiz. Bazen bir konuyu anlatırken büyük bir heyecana kapılıp sözlerimizi filtreden geçirmeden direk aklımıza geldiği gibi karşı tarafa aktarabiliriz. Mesela; siyasi ya da dini söylemler dikkat edilmediğinde karşı tarafı yargılamaya, hatta kırmaya ve öfkelendirmeye kadar gidebilir.

–> Kendimizi olduğumuzun dışında göstermek ya da çok “havalı” görünmeye çalışmak da iletişimin kalitesini önemli oranda düşürür. Böyle davrandığımızda karşı tarafa “seni önemsemiyorum” hissi vererek kendimizi küçük düşürmüş oluruz. Bundan dolayı birisi bir şey anlattığında sadece onu dinlemeliyiz. Ona anlattıklarının çok önemli olduğu hissini vererek, güzel bir diyalog içine girebilmeliyiz.

–> Bazı insanlar dünyaya sadece muhalefet etmek için gelmişlerdir. Çok basit bir şeyi bile anlatırken kendini büyük bir tartışma içinde bulabilirsin. Her şeye “muhalif” olan insanlar her zaman toplum içinde olumsuz algılanırlar. Eğer böyle bir hataya bizde düşüyorsak, çevremizdeki herkes bizden uzaklaşır. 

–> Bazı insanlar da var ki her konuda muhakkak bir fikirleri vardır. Her şeyi bilmemiz kesinlikle mümkün değildir. Eğer bizler de böyle davranıyorsak hemen kendimizi düzeltmeliyiz. Hâlbuki her şeyi bilmemek kadar doğal bir şey yok ve her şeyi bilmek zorunda da değiliz. Kimsenin bizden böyle bir beklentisi de yok. “Bilmiyorum” demek karşı tarafta hem daha samimi, hem de daha gerçekçi bir durum oluşturacaktır.

–> Bazı insanlar da hep kendilerini övücü sözler söyler. Bizde hep kendimizi övüyorsak şunu bilmeliyiz ki bu durum karşı tarafta hiç hoş karşılanmıyor. Böyle bir durumda insanlar sana yakınlaşmak yerine senden uzaklaşmaya başlıyor.

–> Diğer bir sorunumuz da anlamadığımız bir şeyi anlıyormuş gibi yapmaktır. Böyle bir durumda belirsizliği kaldırmak için, karşı tarafa tam anlamadığımızı söyleyip, anladığımız şeyin doğru olup olmadığını teyit etmeliyiz. Söylenenleri doğru anlamadıysanız, karşı taraf hemen o kısmı size tekrar açıklayacaktır.

–> Önemli konuları “yüz yüze” konuşmak çok mühimdir. Bir iletişimin sağlıklı olabilmesi için tüm kanalların açık olması gerekir. Mesela karşı tarafın yüzünü görmek ya da ses tonunu duymak konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Yüz yüze konuşma da önemli bir etken de, doğru zamanda iletişime geçmektir. Unutmayalım ki yanlış bir zamanda konuşmak olumlu olabilecek bir sonucu olumsuz hale getirebilir.

Bizler çevremizdekilerle kaliteli bir iletişim kurmak ve karşı taraftan güzel bir geri dönüş bekliyorsak, bu tip hatalardan bir an önce vazgeçip doğru bir metod izlemeliyiz. Aksi halde kendimizi toplumun dışında bulmamız an meselesidir.

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Kaliteli İletişimin İpuçları” için bir yorum

  • 10 Aralık 2019 tarihinde, saat 12:58
    Permalink

    SELAMINALEYKUM COK DOGRU VE ONEMLI BIR KONU BU ISMAIL BEY DEYIM VE ANLATIMLARINIZA KATILIYORUM ASIL SORUN KENDI DOGRU BILDIMIZ YANLISLAR VE BIZIZ MAGLESEF BU KALIPLASMIS HAYATIMIZDA DA KOKLESME KONUMUNA GELMIS VAZGECILMEZ SANDIGIMIZ YANLISLARDA DOLAYI NE KENDIMIZI NEDE KARSI TARAFI ANLAYIP ANLATAMIYORUZ KISACASI BIZLER COK BILMIS CAHILLERIZ. SELAM VE DUA ILE INSAALLAH DUZELMEK VE DUZELTMEK DILEGIYLE.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg