Öğrenmeye Meraklı mıyız?

Yaşam denen bu gerçeklikte öğrenmekten daha gerekli ne olabilir ki? Hayatımızı anlamaya, anlamlı kılmaya çalışmanın yapacağımız ilk iş olması gerektiğini, dolayısıyla öğrenme ve merak ilişkisinin doğru tesis edilmesinin çok önemli bir durum olduğunu düşünenlerdenim… Ömrümüz süresince de çevremizde olup-biten olaylara karşı, insan kendisine verilen “merak” dürtüsüyle “ Ne, Ne zaman, Neden-Niçin, Nasıl, Nerede” ve “Kim” yani (5N+1K) sorularını “merak ve akıl” bütünlüğünde düşünerek, sorgulayarak, anlamayı-anlamlılığı sürdürmelidir.

İnsanın bilinmeyene karşı her zaman merakı olmuştur.

Bilinmeyene olan bu merak insanın, fıtratında-özünde olan doğuşundan itibaren var olan önemli bir özelliğidir… Bu özellik öğrenmenin anahtarıdır. Meraklı olup doğru soruyu sorarsak bu bizi; düşünmeye, sorgulamaya, araştırmaya sevk edecek ve nihayetinde bizi nitelikli bilgiye ulaştırıp öğrenme ve merak arasındaki doğru ilişkiyi yakalamamıza vesile olacaktır. Bunu da eylemlerimizle desteklersek, artık öğrenmenin anahtarını elimize almışız demektir…

Merak için en iyi modelin çocuklar olduğunu düşünüyorum…

Neden mi?

Çünkü; çocuklar sürekli, tıpkı bir bilim adamı gibi; ebeveynleri tarafından kolay kolay cevaplanamayacak sorular sorarak meraklarını gidermeye çalışırlar. Sordukları soruların cevaplarını aldıkça da yeniden merak ederler ve yeni sorular sorarlar.

Burada bana en çok acı veren ise; günümüz dünyasında insanlığın çoğunluğunun gerek aile de gerekse okullarda alınan eğitimle, zaman içinde bu merak dürtüsünü yitiriyor olmasıdır.

Özellikle çocukların bu duygularını içinde bulundukları çevre; köreltmekte, çocuklar zamanla özgünlüklerini kaybetmekte ve sıradanlaşmakta… Merak içgüdüsü yerini; çevresine uyma, aklını kullanmama, düşünüp-sorgulamama, olayları kurcalamama ve maalesef “kendilerinden istenileni yapmaya” bırakmıştır.

Öğrenme ve Merak İlişkisi

İnsan merak ettikçe öğrenir. Öğrenme isteği insanın zihninde belirsizlik ve çelişkilerle dolu birçok soru oluşturur. Bunları ortadan kaldırabilmek için de çaba gösterir; araştırır, keşfeder ve öğrenir. Tarihe baktığımızda bütün keşifler ve buluşların merak sayesinde olduğunu görürüz… Yeni bir bilginin ve öğrenimin gelişebilmesi insanın merak etme duygusuna bağlıdır. Bakınız! Albert Einstein kendisinden bahsederken “Hiçbir özel yeteneğim yok; yalnızca merak tutkusu olan bir insanım.” demiştir.

Acaba biz, ne kadar merak tutkumuz olduğunu hiç düşündük mü?

Toplum olarak, maalesef merak dürtüsü yüksek olan bir kültüre sahip değiliz. Merakı teşvik etmemiz gerekirken, aksine merakın gereksiz olduğunu, çocuklarımıza da fazla meraklı olunmaması gerektiğini fazla merakın insanın başına kötü işler açabileceğini öğütlüyoruz.

Bu yanlış algıdan bir an önce dönülmesi gerektiğini düşünerek;

Merak duygusu körelmiş bir insanın-insanlığın gelişemeyeceğini, hayatına yön veremeyeceği gibi insanın hayatla olan bağını koparacağını ve en önemlisi de öğrenemeyeceğini hepimizin vicdanlarına sunar, merakımızın önündeki engelleri kaldırmamızın önem arz ettiğini hatırlatmak isterim.

Ömer Özbek
Latest posts by Ömer Özbek (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Öğrenmeye Meraklı mıyız?” için 5 yorum

 • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 17:26
  Permalink

  Merak ve tecessüs ne ola ki?

  Yanıtla
  • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:21
   Permalink

   Mehmet Fatih kardeşim selam,

   Öncelikle zaman ayırıp yazımı okuyup bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim…
   Şöyle cevap vereyim;

   Tecessüs casusluk yapmak sırları araştırmaktır. Kişinin ya da herhangi bir işin işleyişini onun gizliliklerini ortaya çıkarmaktır. Bilinçli ve programlı yapılır. Merak ise fıtratın işletim sisteminde var olan insanın etrafını yaşam alanını keşfetme öğrenme dürtüsüdür. Sadece benzer tarafı gizliliği ortaya çıkarmaktır.

   Selametle…

   Yanıtla
 • 22 Ekim 2018 tarihinde, saat 09:55
  Permalink

  Merakimiz ve meramimiz dogru bir sekilde yonetip yonlendirmedigimiz icin malum olumsuz durumlarla karsi karsiya kaliyoruz dilegim bu durum halimizden cikip olumlu bir anlamda once kendimize ve sonrada yasadigimiz topluma faydali olabilecek isler icerisinde merak meramimiz olur tesekurler

  Yanıtla
  • 22 Ekim 2018 tarihinde, saat 11:20
   Permalink

   Afşar Bey, size katılmakla beraber;

   İnsanın, gerekli gördüğü konuları merak etmeyi kendisine öğrettiği an’dan itibaren hem kendisine, hem de içinde yaşadığı toplumuna faydalı olacağı kanaatindeyim.

   Teşekkürler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg