Çocuklarımızı Özgüvenli Yetiştirmeye İhtiyacımız Var

Özgüven; bir insanın davranışlarını, kendi benliğine yönelik olumlu hislerini ve kişisel özelliklerini; yetenek, donanım, görünüm, beceri ve toplumsal açıdan kabul görülüp nasıl değerlendirdiği ve ne derece kabul edilip onaylandığıyla alakalıdır.

Aslında her insanda olması gereken bu özelliğin, bazı insanlarda olması gerekenden daha fazla, bazılarımızda ise daha az olduğunu görüyoruz. İnsanın kendisine olan güveninde bir eksiklik yaşaması, içinde yaşadığı toplumda ve sosyal yaşantısında büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Özgüven duygusu öğrenilen bir kavram olduğundan, özellikle çocukluk döneminde ailelerin davranışları ve tutumları ile önemli ölçüde şekillenir.

Ailelerin genel tavrı, çocuklarına sağladıkları fırsatlar, almalarını istedikleri sorumluluklar, gösterdikleri güven, başarılarını onaylama yöntemleri ile çocuklarının birey olma yolunda kişisel gelişimlerine olanak sağlayacaktır. Bu sürecin doğru ve sağlıklı işletilememesi durumunda kişinin çocukluk döneminde ve ilerleyen yaşlarında kendini kabullenemeyen, utanan, çekinen, güven duygusundan yoksun bir birey olmasına neden olacaktır.

Oysaki kendine güvenen çocuklar yetiştirmek her anne-babanın ortak isteğidir.

Yapılan araştırmalara baktığınızda bir bireyin, sağlıklı gelişiminin ilk sıralarında özgüvenin geldiğini görürsünüz.

Özgüven; her ana-babanın çocuklarının doğumundan itibaren uğraştığı bir konu. Çocuğun kendine olan güvenini geliştirmek, bu gelişmenin artarak devam etmesini sağlamak yetiştirme becerilerimizin başında gelmeli. Neden mi? Çünkü yeteri kadar gelişmeyen özgüven duygusu; insanın öğrenme yetisini, sosyal ilişkilerdeki başarısını ve etrafındaki olaylara bakışını etkileyen önemli bir özelliktir.

Mesela bir çocuğun becerileri, sahip olmaya çalıştıklarıyla ve istedikleriyle örtüşmüyorsa, bu durum, kendisini yetersiz hissetmesine ve özgüven duygusunun düşük olmasına yol açacaktır.

Özgüveni gelişmemiş insanlar, kendilerine bir sorumluluk verildiğinde sorumluluktan kaçmaya çalışabilirler ve sorumlulukları başkalarına yüklemeye gayret ederler. Mahcubiyet hissini yaşamamak adına da karşılaştığı bu durumlardan sürekli uzak durmaya çalışırlar.

Özgüven Sahibi Çocuklar Yetiştirmek

Özgüven Sahibi Çocuklar Yetiştirmek

Peki, ebeveynlerin çocuklarını özgüvenli yetiştirmek adına hangi yapıcı davranışlarda bulunmaları gerekiyor?

  1. Çocuklarımızdan beklentilerimiz gerçeği yansıtsın: Motor becerisi olması gerektiği kadar gelişmemişken, birçok sportif ve sanatsal faaliyet içerisine sokmak ve başarısızlığını göz ardı etmek çocukta özgüven kaybına sebep olacaktır.
  2. Kıyaslamalardan kesinlikle kaçınalım: “Filancanın kızı senden daha fazla kitap okuyor, ders çalışıyor, soru çözüyor” veya “Filancanın oğlu senden daha fazla araştırma yapıyor, gayret gösteriyor” şeklindeki kıyaslamalar çocuğun özgüveninde yıkım etkisi yapar. Bazı şeyleri yapamıyor olması, sizin çocuğunuzun yetersiz veya başarısız olduğu anlamına gelmez. Bu durum sadece, çocuğunuzun, kıyasladığınız çocuktan, daha farklı ilgi alanları olduğunu gösterir.
  3. Sorunlarını dinleyip, kendini ifade etmesine izin verelim: Konuşma ve söz hakkı tanınmayan çocuklar, ileri ki yaşlarda kendini rahatlıkla ifade edemeyen, çekingen, içine kapanık bireylere dönüşecektir. Çocuklarımıza ve fikirlerine değer verdiğimizi hissettirmemiz gerekir.

Bunlar ve bu paralelde sergilenecek tüm davranışlar çocukların kendini değerlendirmesine olanak tanıyacak, çözüm odaklı, istekli, yaptığından emin, özgüven sahibi bir çocuk ve birey olmalarını sağlayacaktır.

Burada ebeveynlerin kendilerine bir soru sorması ve doğru cevaplaması gerekiyor. Kendi hayatını başkaları için yaşayan özgüvensiz insanlara mı? Yoksa kendini bilen ve amaçları için yaşayan insanlara mı ihtiyacımız var?

Ömer Özbek
Latest posts by Ömer Özbek (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Çocuklarımızı Özgüvenli Yetiştirmeye İhtiyacımız Var” için bir yorum

  • 5 Şubat 2019 tarihinde, saat 01:10
    Permalink

    Ozguveni olmayan cocukta yetiskinlerde her zaman aklını ve iradesini birilerinin ipoteği altına girmeden kurtaramazlar emeğinize saglik

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg