Bülbül ile Gezen Güle, Ördek ile Gezen Göle Gider

Son dönemlerde özgüvenli bireyler yetiştirme konusunda epey geride kaldık. Bunun bize çıkardığı en büyük sorunda birlikte bir şeyleri başaramamamızdır.  Özgüvenli insanlar özüne doğru bir yolculuğa çıkmış, değerlerini hep korumayı becerebilmiş kişilerdir. Bundan dolayı bir kişinin kendine güvenmesiyle, özgüvenli olması birbirinden çok farklı iki kavramdır. Tanımadığımız insana güvenmemiz mümkün değildir. Ancak onu tanıyınca güven ilişkisi kurabiliriz. Özü ile tanışmamış birinin, özü ile bir güven ilişkisi kurması mümkün olamaz. O yüzden özüne doğru yolculuk yapmayan insan, hayatının anlamını keşfedemez. Ancak, söylediklerimiz ve yaptıklarımız birliktelik içinde olursa o zaman huzuru bulabiliriz. Yani kalbimiz düzelmeden, yaptığımız işler düzelmiyor maalesef.

Bazen hayat bizi hızlı gitmeye zorluyor. Hızlı giderken de üzerimizdeki yükleri atmamız gerekebiliyor. Biz bu yükleri atarken kalbimizi de içinde atabiliyoruz. Kalbini yolda bırakan insanlar çok hızlı kararlar alabiliyor. Fakat bu kararlar insanı mutlu etmiyor. Düzelmiş bir kalbi nasıl anlarız? Bugün hayatımın en güzel günü, yarın daha güzel olacak umudunda olan kalp düzelmiş kalptir. Bu yüzden etrafınızdaki kişilerin doğru insanlar olması çok önemli. Peki kimdir bu doğru insanlar? Kalbini yolda bırakmayıp, bugününe şükreden ve yarın için umutlu olan kişilerdir.

Özgüven ve Değeri

Her şeye anlamını veren değerlerdir. Biz değerlerimizi yaşatmak için elimizden geleni yapmalıyız. Kendimize olan özgüvenimizi hiçbir zaman kaybetmemeliyiz. Değerler bizim yaptığımız seçimlerin altında yatan inançlardır. Bizler hayatımızın her evresinde bazı seçimler yapmak zorunda kalıyoruz. Yaptığımız seçimlere göre kararlar alarak hayatımıza yön veriyoruz. İşte bu kararları alırken yanımızdaki kişileri iyi tanımalı ve bizim için gerçekten doğru kişiler olup olmadıklarını iyi tahlil etmeliyiz. Alacağımız bu hayati kararlarda yanımızdaki kişilerin etkisi çok fazla olabiliyor. Hatalı bir seçim yaparsak bunun faturasını biz ödüyoruz ve bu bedeli öderken, o kişilerin hiçbiri bizim yanımızda olmuyor.

Aslında gerçek başarı tüm hayatı boyunca kendi olarak kalabilmektir. Hayatımıza yön veren en önemli şey doğru insanların hep yanımızda olmalarıdır. Önemli olan bizim yan yana olmamızdan ziyade, gönüllerimizin beraber olmasıdır. Birbirimizin üstüne basarak yükselmek değil, onlarla kalpten bağ kurarak çok daha başarılı olabiliriz.

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg