Yolun Nereye? Var mı Bir Rehberin?

Dünya sahnesinde yerini alan insan, yaratıldığı ilk günden tutun ta ki ölümüne kadar, bu sahnedeki rolünü iyi oynayabilmek için daima önünde bir yol göstericiye ihtiyaç duymuştur. Yolculuk esnasında düşmüştür, kalkmıştır ve bu yaşananlar kendisine birer tecrübe olarak rehberlik etmiştir.  Bu neden gereklidir diye sorduğumuzda yaşananlardan anlıyoruz ki tecrübeli bir yol gösterici olmadan olmuyor.

Öyle ya! Bizi bulunduğumuz yerden alıp, ihtiyaçlarımızı gidermede, bütün işlerimizi düzgün bir şekilde halletmemize yardımcı olacak ve bu konuda bize rehberlik yapıp tekrar bizi aldığı yere sapa sağlam geri getirecek olan kimse, bizi ve yaşadığımız sahayı bizden daha iyi bilmelidir.

Tabii ki rehber edineceğimiz kimsenin birçok önemli özelliği de burada ortaya çıkmış oluyor. Yani güvenilir olması, işini gerçekten iyi yapıyor olması, işinin ehli ve liyakat sahibi olması gibi bazı özelliklere de sahip olması gerekir. Aynı zamanda rehberlik edecek kişi yol göstereceği kimsenin nereye gitmek istediğini, maksadının ne olduğunu, zamanı nasıl kullanmak istediğini, onun için değerli olacak olanı ya da kendine yük olacakları bilmesini, onun meziyetleri arasında sayabilmeliyiz.

Bu serüven anne kucağında başlar ve kişinin dünya sahasındaki görevleri bitene kadar devam eder. Bu konuyu bir örnekle daha da açmak istiyorum. Sizlere belki de bildiğiniz, duyduğunuz ya da ilk defa duyacağınız tarihte yaşanmışlıklardan tecrübeyle sabit olan bazı durumlardan söz etmek istiyorum.

Çöl deyince sanırım aklınıza hemen aşırı sıcaklar gelir. Yine çöl deyince; Ucu bucağı, başı sonu belli olmayan tozlu topraklardaki yolculuklar, su kaynaklarının yok denecek kadar az olduğu, sadece bir gece görebileceğiniz kum tepecikleri ve kum fırtınaları gelir. Herhangi bir tehlikeye karşı barınma imkânının olmadığı, her an bir yol kesicinin- eşkıyanın saldırısına maruz kalacağınız, yılan ve benzeri zehirli hayvanın bolca olduğu ve ölüm kalım arasında gidip geldiğiniz zor şartlar gelir.

İnsanlar, çölde yaptıkları bu yolculuklarda, yukarıdaki durumlarla karşılaşmaları halinde ciddi kayıplar vermişlerdir. Bu kayıplar sadece mal değil, bazen de canları olmuştur. Tabii ki hayat devam ettiğinden, bunları yaşıyoruz diye yolculuk yapmaktan veya yolculuğun ana hedefi olan ticaretlerden vazgeçmemişlerdir. Zamanla elde ettikleri bu tecrübe onlara bu yolculuğu nasıl daha güvenli hale getirebiliriz sorusunu ortaya çıkarmış ve bizden daha iyi bilen birilerini kendimize rehber edinmeliyiz sonucuna ulaşmışlardır.

Bu sonuca göre kendilerine rehber edinen kimseler, yolculuklarını daha rahat ve güvende yapmışlar, neredeyse yok denecek kadar az zayiatları olmuştur. Yolculuk esnasında rehbere uymayanlar, tabir yerindeyse kafalarına göre hareket edenler, yolculuğun zor şartlarını kaldıramamış ve canlarından olmuşlardır. Buna şahit olan diğer kimseler rehberin kıymetini anlayıp, ona güvenip, kendilerini ve mallarını emanet etmişlerdir. Onun söylediklerini harfiyen yapıp bunun dışına çıkmayı asla düşünmemişler.

Rehber Edinme ve Önemi

Bu örnek sizlere neyi hatırlatır bilmiyorum. Fakat ben kendi payıma birçok şeyler hatırladığımı ve aldığımı belirtmek istiyorum.

Dünya hayatı da tıpkı çöl hayatı gibi zorlu yolculukların yapıldığı bir yerdir. Kötülükler bitmek tükenmek bilmiyor. İnanın, yaşam devam ettiği sürece de bitmeyecek. Çoğunluğun kaybettiği bir yer olan dünyada çok az kimsenin bu yolculuktan olumlu sonuç aldığını biliyoruz. Bu azlardan olabilmek çabası kesinlikle bu işin bir rehber olmadan olmayacağına dair ciddi bir sonucu ortaya çıkarmaktadır.

Her şeyin birbirine karıştığı şu anda, neyin iyi ve neyin kötü olduğunu ayırt edemez hale geldik. Böyle bir gerçek karşısında, ayırt edici yol gösterici, doğru ve yanlışı tarif eden, ona uyduğumuzda sonuç olarak fayda göreceğimiz bir rehbere tutunmamızın gerekliliğini, bir kez daha hatırlatmakla doğru bir iş yaptığıma inanıyorum.

Geli̇n o halde! Bi̇zi̇, i̇çi̇nde bulunduğumuz yerküreyi̇, yaşam kaynaklarını, bi̇zden daha i̇yi̇ bi̇len ve dai̇ma bi̇zi̇m i̇yi̇li̇ği̇mi̇zi̇ i̇steyen, kaybedecek çoğunluğun i̇çeri̇si̇nden bi̇zi̇ çıkarıp kurtaracak olan, bu hayatın sahi̇bi̇ni̇ ve onun yaşam i̇lkeleri̇ni̇ kendi̇mi̇ze rehber edi̇neli̇m.

Mehmet Zeybek

Latest posts by Mehmet Zeybek (see all)

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg