Saatiniz Kaç?

Saat. Kimine göre zamanın kolumuza vurduğu kelepçe, kimine göre artık cep telefonu çıktığı için önemsiz, kimine göre de bir şeylerin göstergesi olan bir aksesuar.

İlk saat, MÖ 4000’lerde Mısırlılar tarafından icat edilmiş, güneşin hareketlerini esas almış ve adına da güneş saati denmiş. 1524 yılında ilk kurmalı saatler Almanlar tarafından üretilmiş ve 1970 yılına gelindiğinde ise bugün kullanmakta olduğumuz elektronik saatler piyasaya sürülmüş.

Tarihsel süreç içinde masumane bir şekilde bazı şeyleri düzene sokmak niyetiyle ortaya çıkan saat, ilerleyen zamanlarda yaşam şartları hakkında söz söyleme yetkisini kendinde görenler tarafından bir sömürü aracına dönüşmüş. Fabrikalarda vardiya saatleri, okulda ders saatleri, gece 24.00’dan sonra günün devretmesi, bir yılın 365 gün 6 saat olarak belirlenmesi vb. uygulamaları örnek olarak vermemiz mümkün. L.Munford’ın 1955 yılında yaptığı; “Modern endüstriyel çağın anahtar makinesi, lokomotif değil, saattir” tespiti o dönemi ve büyük ölçüde günümüzü özetler mahiyette.

Nasıl tarif edersek edelim saat veya daha genel olarak zaman kavramının belirleyicisi biz değiliz. Biz belirlemiyoruz diye de dert yanıp dizlerimizi dövecek değiliz. Ne yani? Hayra yontarsak “Modern Endüstriyel Çağ” gücenir mi? Peki, gücensin istiyorsak neler yapabiliriz?

  • Öncelikle zamanımızı nerelerde harcadığımızı tespit edebiliriz.
  • Bunlar içinden gerçeklerimize uygun olmayan ve bizi verimsiz kılanlarla aramıza mesafe koyabiliriz.
  • “Düzen” adı altında bizi rutine bağlayan ve aslında fark etmeden bizi “törpüleyen” iş ve icraatların yerine, hayatımızı daha anlamlı kılacak neler yapabiliriz? Sorusuna cevap arayabiliriz.
  • Bütün bunları önce bireysel sonra en azından ailemizle paylaşarak ortak zaman dilimlerini daha verimli hale getirebiliriz.

Demem o ki; zaman kavramının bir unsuru olan saati birçok şeyde olduğu gibi rutine bağlamaktan çıkarıp tekrar düzenlememiz mümkün.

Unutmayalım! Her güzel iş, bir “Acaba…” ile başlamıştır.

Emre Özer
Latest posts by Emre Özer (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg