Sorgularsak Varız

Gelin! Sizlerle birlikte hayatın içinde yaşadıklarımıza, Neden? Niçin? Nasıl? Sorularını soralım ve “hiç böyle düşünmemiştim!” veya “gerçekten hiç böyle bakmamıştım!” diyebilir miyiz? Beraberce sorgulama yapalım, ne dersiniz?

Sormak ve sorgulamak denildiği zaman, her ikisi arasında olayların seyri açısından bir bütünlük görürsünüz. Bu iki kavram arasında ince bir fark vardır ki, o da; soru sorduğunuzda doğru ya da yanlış bir cevap alırsınız, sorgulama yaptığınızda ise konuyla ilgili daha detaya inip, o konuyu daha iyi anlamaya çalışırsınız.

Soru sorma eylemi öğrenmenin ilk hamlesi olup, sorgulamaya kapı aralamaktır ve asıl olan da sorgulamayı devam ettirebilmektir. Sağlıklı bir yaşam için sorgulamadan vazgeçildiği anda bilin ki yaşam kalitemiz düşmüş ve birilerine mahkûm olmuşuz demektir.

Böyle durumlarla karşılaşmak istemiyorsak soru sormaya ve sorgulamaya devam etmek zorundayız ki hayatımızı kaliteli ve anlamlı hale getirecek en doğru cevaba ulaşabilelim.

İçinde yaşadığımız yerküre ve oluşan yaşam biçimleriyle ilgili sorgulama yaptığımızda ise birçok çarpık ilişki biçimini görmemiz mümkündür. “Bence” demeden önce sizlerin fikrini almak istiyorum ve soruyorum: Ortada iyi ve doğru gitmeyen bir şeyler görüyor musunuz? Görüyorsanız bunlardan kurtulmak ve doğruyu bulmak için sizce sorulması ve sorgulanması gereken ilk şey nedir? Nereden başlamak gerekir?

Mehmet Zeybek
Latest posts by Mehmet Zeybek (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg