Kopya ve Klasik Tanımların Dışında Teknoloji Nedir?

Teknoloji Nedir?

Teknoloji, etrafımızda gördüğümüz ve etkileşim halinde olduğumuz cep telefonları, bilgisayarlar ve televizyonlardan çok daha fazlası olup, bilimi sanat haline getirendir. Hem de uygulamalı olanından. Nasıl bir sanat bu derseniz, sizi ilk çağlara götürelim. İlk tekerleği düşünelim mesela.

İçerisinde geometri, fizik ve daha birçok bilim dalı var. Şekli geometrinin alanı, yuvarlanması fiziğin, maddesi kimyanın ve biyolojinin. Fakat daha bunlar hakkında tonlarca test kitabı çözmeyen(!) Sümerler, M.Ö. 3500 yılında yani bugünden yaklaşık olarak 5520 yıl önce, insanlığın yararına bir icat yapıp, günlük hayatlarında inanılmaz derecede bir vakit tasarrufu sağlamışlar. Bu icadın sonunda bulunan buluşun adı ise tekerlek olmuş. İşte bilimin uygulamalı yönü tam da bu olup, teknolojinin tanımlamasını bize yapıyor aslında:

“Bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getirmek.”

Kurduğum bu cümlenin içindeki parçaları biraz daha açarsam eğer: Sanat hayal gücü ve duyguları ifade eder. Belki dışarı çıkıp, önümüze çıkan insanlara: “Sanat deyince aklınıza gelen ilk şey nedir?” diye bir soru sorsak, şu an bunu kendime de sorunca verdiğim cevap gibi “tablolar, ya da heykeller” gibi yanıtlar alabiliriz.

Bu yanıtlar tabii ki yanlış değil, sanat bakımından genel bir bakış açısıdır. Çünkü tablolara baktığımız zaman yüksek oranda hayal gücü, duygu ve kendini ifade etmeyi görürüz. Bu da bize sanatı çağrıştırır.

Peki, buna neden değindim?

Çünkü teknoloji de böyle bir sanattır. Başta tekerlek örneğini verdiğim için, bu kavram üzerinden anlatmaya devam edersem eğer: Sümerler döneminde yaşayan insanlar, daire şeklindeki cisimlerin nasıl kolay hareket ettiklerini görüp, deneyimledikten sonra, yaptığı iş üzerinde, kurduğu hayallerinin doğrultusunda tekerleği icat edebilmiştir. Duygular da tabii burada hayallerden bağımsız değildir. Yani işi kendi yaptıktan sonraki gelen bir yorgunluk ya da bıkkınlık hissi, bu insanı tekerleği icat etmeye itmiş olabilir, kim bilir. Bu bağlamda tekerleğe de teknolojik bir tablo denilebilir o halde değil mi?

Teknolojinin Günümüzde Anlamı Nedir?

Teknolojinin anlamına önceki başlıkta da üzerinde durduğum gibi: “Bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getirmek.” demiştim. Günümüzde bu anlam, toplumun genel çoğunluğu tarafından “bilimi uygulamalı, bağımlılık yapıcı ve sömürücü bir hale getirmek” şekline dönüştürüldü. Fakat bu durum sadece günümüze ait değil, sadece günümüzde had safhaya gelen bir olgu.

Bir şey doğru mu ya da yanlış mı anlamak için benim izlediğim yol; sürekli en saf ve katıksız haliyle mukayese etmektir. Bu yüzden sizlerle birlikte yine bu mukayeseyi yapmak istiyorum.

Eskilerden tekerlek örneğini verdim. Fakat burada her şey eskiden muhteşemdi demek istemiyorum. Teknolojinin değişen tanımı, yaşadığımız zamanda aslını unutturacak derece de yaşanıyor olsa bile, buna eski zamanlarda da rastlayabiliyoruz. Çünkü insan, her yerde insan olmakla birlikte, içindeki yığma tutkusunu asırlar boyunca korumuştur.

Eski çağda nasıl bağımlılık yapıcı ve sömürücü hale geldi teknoloji peki?

Mantıken düşünüldüğü zaman insanlar kendi yemeğini bulmak için anca zamana sahipken, ya da bulamayıp ölürken çeşitli araçlar gelişiyor. Yiyeceği toprağa ekmek için kazma, kürek, bir şeyleri düşürmek için sopa, toplamak için sepet, taşımak için tekerlek. Bunların hepsi zamandan kazandırdı insanlara. Kazanılan zamanın yerine ne koyulduğu ise teknolojinin asıl sınav alanı.

Kimileri artan zamanlarında daha faydalı ne işler yapabilirim diye düşündü, diğer insanları doyurdu. Kimileri ise bu faydalı işleri kullanıp “Nasıl daha fazlaya sahip olup diğerlerinin ellerindekileri alabilirim?” diye düşünceler üretti, savaştı, esir etti, sömürdü ve kullandı.

Tüm bunları neden anlattım?

Çünkü artık insanlık eskisi gibi at ve kılıçla savaşmıyor. Dolayısıyla esir etmek için zincir ve prangaları kullanacak da değil. Fakat hırs arttığından dolayı, eskisinden de çok köleye ve sömürgeye ihtiyaç var. Bu hırs düşkünü insanlar ihtiyacını nereden, hangi yollarla giderecek? 

Tabii ki teknolojiden. Teknolojiyi bağımlılık yapıcı ve sömürücü bir hale getirmek, onu geliştirmek ve evrimleştirmek için çok uğraştılar, halen de uğraşmaya ve bunun meyvelerini toplamaya devam ediyorlar.

Bu işin onların kopardığı meyvesi nelerdir?

Bu işin onlara göre meyvesi, geçtiğimiz yılda 37 milyon kutu antidepresan tüketilmesi,

Her yıl 100 bin kişinin kanserden ölmesi,

2 milyar kişinin yoksul kalması, 700 milyona yakın kişinin ise aşırı yoksul olması,

Dünya servetinin yarısının 26 kişinin elinde olması,

Onlarca ülkenin halen sömürge altında olması,

Silah üretip, savaşlar çıkarılması,

Ve bunlara ek daha onlarca belki yüzlercesi olabilir, değil mi?

Sonuç olarak:

Teknolojinin asıl ve olması gereken anlamına, daha sonrasında ise insanlar tarafından çoğunlukla kullanılan ve müşteri olunan anlamına değindik.

Teknoloji aslında bu ikisidir. Ne olduğun, ne kullandığın, ne kullandırttığındır. İnsanlar için ne düşündüğün, neyi iyileştirmek istediğindir.

Tüm bunları yaparken neyi yıktığın, neyi yaptığındır.

Çünkü teknoloji, bir yıkım değil yapım sanatıdır.

Oğuzhan Güneş
Latest posts by Oğuzhan Güneş (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Kopya ve Klasik Tanımların Dışında Teknoloji Nedir?” için bir yorum

  • 17 Nisan 2019 tarihinde, saat 07:24
    Permalink

    Sevgili yazarımız emeğinize saglik Teknoloji yi belki sürekli kullandığımız bir söz olsa da aracı amacımıza göre uygun zamanda uygun yerde kullanmaliyiz ki bu şekilde bize ve tüm insanlı ga faydası olsun…..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg