Teknolojik Araçları Bir Perde Haline Getirmek

Teknolojik araçların, aslında çoğu insan tarafından bir perde olarak kullanıldığını veya kullandırıldığını hiç fark ettiniz mi? Her ne kadar insanlar bunu reddetse de, maalesef toplumsal olarak bu konuda bir takım gelişmelere ihtiyacımız var. Teknolojik araçlar nasıl bir perde haline gelir? Teknoloji perdesi nedir? Perde olarak anlatmak istediğim şey aslında ne? Bu tür araçları nasıl bir perdeye dönüştürmeden kullanabiliriz? Gelin incelemeye çalışalım.

Öncelikle teknolojik araç olarak bahsettiğim şey; günlük hayatta bizlerin en çok kullandığı araçlardır. Yani kast ettiğim araçlar; bir uzay mekiği ya da bir mikroskop gibi şeyler değil de, televizyon, telefon, bilgisayar gibi neredeyse her insanda olan ve yaklaşık her gün etkileşimde olduğumuz araçlardır.

Perde ise öyle bir şeydir ki, önüne çekildiği şeyi saklar ve o şeye ulaşmamızı veya o şeyi görmemizi engeller. Diğer bir fonksiyonu ise önüne çekildiği şeyi, olduğundan daha farklı gösterir. Şimdi teknolojik araç ve perdeyi açıkladığımıza göre, bunların nasıl olumsuz sonuçlar doğurduklarına değinelim.

Teknoloji Perdesi

Her gün onlarca yolsuzluğun yaşandığı, haksızlığın ve adaletsizliğin her yerde kol gezdiği, insanların yoksulluk sınırında yaşamaya çalıştığı bir ortamla karşı karşıyayız.

Otobüsteki insanların yorgunluğunu ve bitmişliğini göremiyoruz. İnsanların neye ihtiyacı olduğunu, ne koşullarda çalıştığını, neden bu kadar çalıştığını göremiyoruz. Çünkü ellerimizde telefonlar var ve toplumla aramıza telefon perdesini çekmiş durumdayız. Telefondaki sosyal medya hesaplarıyla, yaptığımız ve beğendiğimiz paylaşımlarla ayrıca oynadığımız oyunlarla gerçekten halimizden çok memnunuz.

Yahut intihar eden insanların neden intihar ettiklerini göremiyoruz, hangi psikolojiyle canlarına kıydıklarını bilemiyoruz. İflas mı ettiler? Çocuklarını mı okutamadılar? Evlerine ekmek mi götüremediler? Yoksa hakları birileri tarafından gasp mı edildi? Umurumuzda değil. Çünkü bu olaylarla aramızda bir televizyon perdesi var ve gelişen bu olaylar, o perdeden geçince elek misali sadece posası kalıyor. Özü ise perdenin göremediğimiz tarafında.

Gördüğüm dönüşüm işte tam da bu. Bu araçları perdeden ziyade, gerçekleri yansıtan bir projeksiyon olarak kullanmalı ve kullandırtmalıyız. Telefon ile sosyal medyada isek, bu tür hassasiyetler üzerine paylaşımda bulunmalı ve yukarıdaki saydığımız sıkıntılardan hiçbirini çözemesek bile, en azından biri ile ilgilenmeliyiz. Televizyonda ise baktık ki her yer posa dolu, onun yerine güzel filmler, belgeseller izlemeli ve bunları izlerken de ailemizle iletişimi koparmamalı, birlikte düşünmeli, konuşmalı ve tartışmalıyız.

Bunları ortadan kaldırmak değil, amacımız yönünde doğru kullanmak bizi ileriye taşıyacaktır, bunu unutmamalı ve sonrasında ise kendimizi sorguya çekmeliyiz. Acaba teknoloji gerçek hayatla aramıza perde çekiyor mu?

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Teknolojik Araçları Bir Perde Haline Getirmek” için 2 yorum

 • 16 Aralık 2018 tarihinde, saat 13:09
  Permalink

  televizyon, telefon, bilgisayar üreticilerinin amacına hizmet ediyor, bizlerde bu teknolojik ürünleri verimli kullanmaya çalışabiliriz. Amma ve lakin, tecrübe ettik ki; “at sahibinin altında kişner”

  Yanıtla
 • 16 Aralık 2018 tarihinde, saat 18:55
  Permalink

  Teşekkürler, emeğinize sağlik maalesef amaca uygun araçları kullanmadığımızdan böyle olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınıyor umudum inşallah amaca uygun hareket edip bizi hedefe götürecek materyalleri kullanma dileğiyle.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg