Teknoloji Çocukları Kötü mü Etkiliyor?

Hepimiz çocukların nasıl da büyüklerinden daha iyi telefon, bilgisayar, internet gibi teknolojik aletleri kullandıklarına şahit olmuşuzdur. Acaba bu onları kötü mü etkiliyor? Kötü etkiliyorsa nasıl önlemler alınabilir? Bu teknolojik araçları nasıl böyle iyi kullanabiliyorlar? Teknoloji ve çocuklar arasındaki doğru ilişki nasıl olmalı? Gelin bu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Çocuk doğası gereği kendi yaşıtlarıyla oynamak, eğlenmek, vakit geçirmek ister. Tüm insanlarda olan merak duygusu, onlarda daha da gelişmiştir. Bunu en iyi, çocukların konuşmaya başladıktan sonra, yaşadığı ortamı öğrenmek için sorduğu sorulardan anlayabiliriz. Yani çocuklar sorular sorar ve onlara cevap ister. Tabii ki bu soruları en yakınında olan annelerine, babalarına veya kendinden yaşça büyük olan diğer kardeşlerine sorarak başlarlar. İşte asıl sorun da burada başlıyor, ya bu soruları soracak kişileri bulamazlarsa?

Dünya içerisindeki sistem öyle bir hal aldı ki, anne babayı durmak bilmeyen bir koşuşturmaya sokarken, onlardan olan çocukları da tabii ki kendi haline bırakmayarak, kolları altına alıyor. Çocukların merak ettiği ve sorup öğrenmesi gereken her şeyi, internet ve telefon aracılığıyla, istenilen şekilde öğrenme imkânı sunuyor. Haliyle işten yorgun gelen anne ve babalar, koşuşturmadan cevap bulamadıkları ve öğrenmeye fırsat bulamadıkları şeyleri, çocuklarına telefon veya interneti adres göstererek oralardan öğrenmelerini istiyorlar. Bundan dolayı çocuklar bu araçlarla sürekli oyalanarak nasıl ve neyle vakit harcanacağını bilen bir usta haline geliyorlar.

Teknoloji ve Çocuklar

Bu durum bazı alanlarda avantaja dönerken, çoğu zaman maalesef dezavantaj haline geliyor. Çocuk bir şeyi izledikten sonra, merakı neler tarafından çekiliyorsa oraya tıklayıp, hemen onu izlemeye başlıyor. Bunun sonucunda çocuklar, evde hiç duymadığı kötü sözleri, hiç görmediği ahlaksız hareketleri ve diğer tüm istenen ya da istenmeyen şeyleri belleklerine alıyorlar ve bizlere öyle bir zamanda geri döndürüyorlar ki, şaşıp kalıyoruz.

Buna bir çözüm olarak, çocuklara telefonu yasaklayın, onlar bu teknolojik araca ulaşamasın, teknoloji ve çocuklar arasına engeller koyun demiyorum. Çünkü bunları yasaklamak, ona ulaşmanın arzusunu daha da arttıracaktır. Burada olması gereken, çocuklara bu aracın nasıl kullanılacağını öğretmektir. Telefon, bilgisayar ve internet gibi teknolojik araçlardan güzel masallar, hikâyeler okutmak, yaşlarına uygun, faydalı belgeseller, animasyonlar izletmek ve onlar üzerinde konuşmalar yapmak konusunda çocuklara yardımcı olmalı ve yol göstermeliyiz. Bunun yanında çocukların soracağı sorularında yanlarında olmak ve onlara sabırla, bıkmadan doğruyu anlatmak çocuk-aile ilişkisinde güveni sağlayıp daha sağlıklı bir yetişme ortamı sunacaktır. Sonuç olarak gelişigüzel değil, kontrollü bir teknoloji kullanımı, daha güzel bir çocuk-aile ilişkisinin yanında, daha güzel teknoloji ve çocuklar ilişkisi de söz konusu olacaktır.

Oğuzhan Güneş
Latest posts by Oğuzhan Güneş (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg