Teknoloji Amaç Değil, Araç Olmalıdır

İnsan hayatı amaç ile anlam kazanır ve amacımıza ulaşmaya çalışırken çeşitli araçları kullanmamız gayet doğaldır.Bu araçlardan birisi de günümüzün şartlarında günlük yaşamın her aşamasında yeri olan teknolojidir (internet, sosyal ağlar, akıllı telefon). Teknolojinin kullanımı genel tanımına ve ana yaratılış amacına bakarsak, insanların hedeflediği iş ve faaliyetleri gerçekleştirirken, zaman kaybını önleyen, çabanın verimli olmasını sağlayan, masrafları azaltan araç olduğunu görebilmekteyiz. Bu anlamda insanlık tarihindeki ilk teknolojinin tekerlek olduğunu düşünürsek, günümüzdeki hali çok farklıdır ve kullanım amaçları da değişmiştir.  Her teknolojinin yapısına göre farklı yaratılış amaçları mevcuttur. Ancak, bu yazıda insanların teknoloji ile zaman, verimlilik ve masraf konularındaki ilişkisi ele alınmıştır. Bu yazının amacı da, insanların yaşamını ve onu anlamlı kılan amaçlarını çok etkileyen teknolojinin günümüzdeki hali konusunda bir farkındalık yaratmaktır.

Gerçek Anlamda Teknolojinin Kullanımı

İnternet, dünyadaki insanları bir birine bağlayarak, iletişim kurmasını, tecrübe ve bilgi paylaşımı amacıyla icat edilmişti. Şimdi teknolojinin kullanımı açısından bir örnek verecek olursak, Türkiye’de 35 milyon insan internet kullanıyor ve günde ortalama 4,9 saat zamanlarını internet başında harcıyorlar. İnsanların günde yaklaşık beş saat paylaşılacak bilgi ve tecrübeleri var mıdır acaba? Ya da, bir saat misafire tahammül edemeyenler 5 saat kiminle iletişim kurar? Günümüzde zaman yok kelimesi çok telaffuz edilmesi bundan mı acaba? Anne-babanın çocuklarıyla, çocukların anne-babayla geçirecek zamanlarının olmayışı bundan mı acaba? İnsanların akraba ve dostların hallerinden haberdar olmayışı bundan mı acaba? Zamanın boşa geçtiği yerde verimlik olur mu? Bunlar düşünülmesi gereken çok basit ve anlamlı sorulardır.

Akıllı telefonlar, insanların vücut parçası haline gelmiş durumdadır. Telefon uzak mesafeleri kısaltmak amacıyla icat edilmişti. Günümüzün telefonlarında onları “akıllı” yapan birçok özellikler mevcuttur ve onların her biri telefon fiyatını belirlemektedir. Genelde bu özelliklerin %80’i altyapı yetersizliği veya bilgi sahibi olunmadığından kullanılmıyor.  O zaman neden masrafa giriyoruz? Bu, mandalinanın yapraklarıyla satılmasına benzer. Kullanmıyoruz, ancak parasını veriyoruz. Kullanmayacağımız şeylere neden para veriyoruz? Kullanmadığımız şeyden nasıl verim alırız? Bu masraflara neden razı oluyoruz? Ya da işin içerisinde başka şeyler mi var?

Her şeyden önemlisi de, biz insanlar, amacımıza götüren araçları doğru kullanmayıp, birilerini amaçlarına götüren araç olduğumuzun farkında mıyız? Bu, tanıdığımız insanların bizden amaçlarına ulaşmak için yardım isteyip, araç olmamızı istemesine benzer. Her zaman yardım ediyor muyuz etrafımızdakilere? Ancak, hiç tanımadığımız ve bizi hiç bir zaman düşünmeyecek olan insanlara, zamanımızı boşa harcayarak, masraf ederek ve verim almayarak yardım ettiğimizin farkında mıyız?

Bizi bu duruma getiren teknoloji değildir.

Teknolojiyi bu duruma getiren bizleriz, bizlerin tercihleridir.

Ercan KERİMBEKOV

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg