Tepki Kültürü ve İnsanlık

Fizik kanunlarına göre bir tepkiden bahsetmek için öncelikle bir etkinin var olması gerekmektedir. Peki, bizlere şu an neler etki ediyor? Tepkimizi gösteriyor muyuz? Gösteriyorsak nasıl gösteriyoruz? Gelin biraz irdelemeye çalışıp, kendimizi bir öz sorguya çekelim.

Öncelikle kendini sorgulamanın bile şu devirde önemli bir iş haline geldiğini söylemeliyim. Bunun nedeni ise çok basit. Toplumun özü bozuldu. Bozulan bir şeyin sorgusu da maalesef bundan dolayı yapılamıyor. Yani etrafınızdaki herkes kara üzüm ise, siz kendinizi “ben niye karayım?” diye sorgulama ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Çünkü artık sağınıza ya da solunuza baktığınızda, herkes o renge bürünmüş.

Hadi bugünherkes kara üzüm olduğu için ben de karayım demeyi bir kenara bırakıp, “herkes kara üzüm de, ben niye karayım?” demeye çalışalım ve toplumda insan olarak bir görevimizin olduğunu hatırlayalım.

Şu anda sadece Türkiye üzerinde değil, Dünya’nın belki birçok ülkesinde şiddet, tecavüz, hırsızlık, cinayet vb. gibi olaylar yaşanmakta. Tabii ki bu hangi ülkede, ne derece ve hangi oranda olduğu değişkenlik gösteriyor. Asıl önemli olan konu da bu.

Burada anlatmak istediğim olay ise, insanın bulunduğu neredeyse her yerde mutlak bir sorunun baş gösterdiği. Az ya da çok, mutlu ya da mutsuz olsun, insanlar yukarıda bahsettiğim suçları her gün işlemekteler.

Önemli olan, bu istenmeyen olaylardan herhangi biri gerçekleştiği zaman, yani bir etki görüldüğü zaman, nasıl tepki verildiğidir. Yüzdelik oranı ve yaşamın kalitesini de bu etkiler.

İstenmeyen kötü bir olaya, en kolayını yapıp, sadece sosyal medya üzerinden görseller paylaşıp, oturduğumuz yerden mağdur çığırtkanlığı yaparak tepkimizi gösteriyorsak, maalesef burada bir yanlış var.

Öncelikle durumun ve olayın ne olduğunu anlayıp, sonrasında o durum üzerine harekete geçmek gerekiyor. Yani eğer ki bu durum bir cinayetse, buna sebep olan alt sebepler nelerdir buna bakıp önlemlerini almak gerekir ki, ilerleyen günlerde bu ve benzeri olaylar ile tekrar karşılaşmayalım.

Sosyal medyadan her ne kadar cinayete tepki göstersek de, ertesi gün yine gidip kadınlar üzerinden propaganda yapılan dizileri reytinglerde üst sıralara çıkarıyorsak, suçlu biziz.

Çocuklarımıza yeterli ilgiyi göstermeyip, onlara gereken ilgiyi dışarıda bekleyen birçok leş kargasının göstermesini bekliyorsak, suçlu biziz.

İnsanlara ölmemesi için asgari düzeyde ücret verilen işlerde, hala çalışıyor veya insanları çalıştırıyorsak, toplumun arasındaki gelir düzeyi farkını indirmektense daha da açıyorsak, suçlu biziz.

Lütfen, bireysel ya da toplumsal bir olaya, etrafınızdaki insanlar ne tepki veriyorsa siz de onu vererek yaklaşmayın. Düşünmeniz gereken yerde düşünün, hemen harekete geçmeniz gereken yerde geçin. 

Ayrıca unutmayalım ki, bugün mağdur gördüğümüz kişinin yerinde, yarın biz ya da sevdiklerimiz olabilir. Dolayısıyla elimizden gelen ne varsa ve neye tepki göstermemiz gerekiyorsa, ona gösterelim. Gereken çaba neyse ve bunun uğrunda ne kadar vakit harcanması gerekiyorsa, onu harcayalım.

Oğuzhan Güneş
Latest posts by Oğuzhan Güneş (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg