Toplumsal Denge

Evrendeki her canlının birbirinden farklı olarak üzerinde durmaya çalıştığı denge unsurları vardır. 

Mesela; Birçok hayvan yaşam kaynaklarını dört ayağı ile taşır. Bazıları iki ayak bazıları ise sürünerek bu dengeleri sağlamaktadırlar. Taşımaya çalıştıkları ve dengede tutmak istedikleri şeyler unutmayalım ki yaşam organlarıdır. 

Tabiatı itibariyle varlıkların tek başlarına hayat sürmeleri zordur. Çünkü bütün varlıklar ihtiyaçlıdır. Bu ihtiyaçlarını da( en küçük organizmadan en büyüğüne kadar) birbirlerinden giderirler. Bu ilişki biçimi onları birbirine yakınlaştırarak toplum olmaya mecbur kılmıştır. 

Dolayısıyla birbirlerine kendi yaşam ilkeleriyle tutunan varlıklar, oluşturdukları çoğulcu toplumsal düzene de bir denge unsuru olacak ilkelerle yön vermişlerdir.

Konumuza yani  insan üzerinde yoğunlaşarak, onun hayatının bir parçası olan ticaretten bir örnek vererek devam etmek istiyorum.

Ticaretin oluşabilmesi şu üç ana unsura bağlıdır; Finans(para kaynağı), üretim ve pazar. Bu üçlü sacayağı ticaretin bel kemiğidir ve olmazsa olmazlarındandır. Her biri bir diğerine muhtaçtır. Biri olmazsa diğeri de olmaz. Bunlar kendi içinde bir denge oluşturur ve o dengelerle birbirine tutunurlar. Evet! Ticaret bunlarla oluşur ve hayatta varlık bulur. Yine bunların durum ve şartlara göre kullanım biçimiyle de devam eder. 

Bu fiziki koşullardaki denge bir başka denge unsuru olan doğru bir yönetim biçimine ihtiyaç haline getirir.  Kendi içinde birçok değere tutunmak zorunluluğu, zamanla onun yaşam bütünlüğünün devamını sağlayan bir felsefe halini alır.

Öyle ki; İnsanın iki ayak üzerinde denge bulması bir yaşam realitesi iken, onun oluşturduğu toplumsal düzen içerisinde, bireylerin çalışarak üretmesi ve ürettiğini paylaşması aynen insanın üzerinde dengesini sağladığı iki ayağı gibidir. Durum şunu gösteriyor ki bu iki sac ayağı toplumu ayakta tutan temel dinamiklerdendir. 

Sonuç olarak toplumdaki dengelerin bozulmaması bu ikili sac ayağının güçlü olmasına bağlı.

Eğer bizlerde içinde yaşadığımız topluma karşı sorumluluk bilinci taşıyor isek, bu değerlere sahip çıkarak hem kendimizi hem de toplumumuzu bu ilkelere karşı duyarlı hale getirecek çalışma ve gayret içerisinde olmalıyız.

Mehmet Zeybek

Latest posts by Mehmet Zeybek (see all)

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg