Gözümüzü Toprak mı Doyursun?

Tüketim konusunu kontrol etmek tamamen kendi elimizdedir. Modern çağın dayatmalarına ve baskısına rağmen kendimizi ne kadar frenleyebiliyoruz? Hemen bir tercih yapıp gerçek ihtiyaçlarımızın dışında bize ihtiyaçmış gibi gösterilen tüm sahte gereksinimlerden kendimizi kurtarmalıyız.

İhtiyaç, yaşamımızın olmazsa olmazlarındandır. İnsan, ihtiyaçlı bir varlık olduğunu aklından hiç çıkarmamalı ve bütün yaratılmışlara karşı sorumluluğunu yerine getirmelidir. Günümüzde her şeye sahip olma duygusu, maalesef yaşamın tüm dengesini bozmaktadır. Kişi, ihtiyaçlarını kontrol altında tuttuğu sürece varlık imtihanını başarılı bir şekilde sonuçlandıracaktır. Kontrolü bir an bile bıraksa dönüşü olmayan bir sürece hızlıca kendini bırakmış olacaktır. Çünkü orada nefsine güzel gelecek her şeyi kolayca elde edecektir.

İstediğimiz her şeye sahibiz, ulaşamadığımız hiçbir şey yok ama sonuçta mutlu değiliz. Gerçek ihtiyaçlarımızı, sahtelerinden ayırmazsak, daha çok çalışmaya ve emek sarf etmeye mecbur kalırız. Bu da bizi ailemizden, çevremizden hatta kendimizden bile gitgide uzaklaştıracaktır. Artık hayatımızdan çıkardığımızda bizim için önemleri olmayan birçok şeyin yaşamımızı mahvetmesine izin vermemeliyiz.

Tüketim Çılgınlığı

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan tüketim çılgınlığının başlıca nedeni, doyumsuzluktur. Kazandıkça daha çok kazanmak, tükettikçe daha çok tüketmek isteği kişiyi strese sokuyor ve yaşamını çekilmez hale getiriyor. Çok kazanma ve biriktirme hırsı kişiyi daha doyumsuz ve yaşadığı toplumdan şikâyetçi hale getiriyor.

Bu hayat tarzını benimseyen kişilerin karşılaşacağı en büyük sorun da yalnızlaşmaktır. Artık onun için yalnızlık bir hayat tarzı haline gelmiştir. Bu durumdaki kişiler giderek hayatı anlamsız bulup, artık yaşamasının bir anlamı olmadığını düşünme safhasına kadar gelebilirler.

Bu tipler kendisinden başka kimseyi düşünmezler. Dünyadaki her şeyin kendileri için yaratıldığını sanıp, kendi refahlarından başka hiçbir şey umurlarında bile değildir.  Zevk ve eğlenceyi yaşamın anlamı görüp, sorumluluk almayı kendilerine büyük bir yük görürler. Maalesef bu durum belirli bir zaman sonra kişisel olmaktan çıkıp, toplumsal bir sorun haline gelir. Zamanla bu hastalık yaygınlaşır ve giderek toplumun tamamını esareti altına alır.

Elimizde olanların farkında olmadan hep yenilerine sahip olmak istiyoruz. Kendi hayatımız yerine başkalarının sunduğu hayata müşteri oluyoruz. Farkında olmadan dayatılan bu hayat tarzı bize çok pahalıya mal oluyor. Bir an önce varlık sebebimizin farkına varıp, doğru işleri doğru zamanda yaparsak eğer, hem kendimizi hem de çevremizdekileri bu hastalıktan kurtarmış oluruz.

Bunu arkadaşlarınla paylaş;

Gözümüzü Toprak mı Doyursun?” için 2 yorum

 • 17 Ekim 2018 tarihinde, saat 09:55
  Permalink

  Yeryüzünde neden var olduklarını unutan insanların hali ortadadır. Dünyadaki bu manzaralar karşısında insan kendine dönüp tekrar tekrar düşünmelidir . Ben nerede hata yaptım niçin bu haldeyim- haldeyiz? İnsanın başına gelenler o güne kadar biriktirdikleridir. Niye bu haldeyim sorusunun cevabı geçmişini sorgulamaktan geçer. Tabiiki sorgulanıyorsa!

  Doğada karnı tokken yiyen tek varlık insandır. Hayvanlar aleminde bile böylesi yoktur. Gerisini varın siz düşünün….
  Doğru söylüyorsunuz ;herhalde böyle bir varlığın gözünü topraktan başka bir şey doyurmaz….
  Düzelme ve düzeltme çabalarımızla inşaAllah
  Selamlar teşekkür ediyorum

  Yanıtla
 • 22 Ekim 2018 tarihinde, saat 10:14
  Permalink

  Tesekur ederim ismail kardes ihtiyac olmayipta ihtiyac gibi belirledigimiz ve surekli tuketmeye alet oldugumuz budurum da elimizdeki ihtiyac kalemlerini gercekten belirleyici olmaliyiz ve gercekten gerekli ise siralamaya almaliyiz birazda idareci olmaliyiz.bizde soyle derler ismail im. ESKISi OLMAYANIN Yenisi olmazmis tesekurler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg