“Yeni” Arayışı

Kendime hep sormuşumdur neden insan hep yeni arayışındadır? Acaba bu, var olanla yetinmeme duygusu mu yoksa fıtri bir kodlama da çevrende olup bitene karşı daima farkındalık içerisinde olmanı sağlayan bir duygumu? Bilmiyorum. Gerçekten anlamaya çalışıyorum. 

Hayat bir eski ve yeni tanımlaması içerisinde akıp gidiyor. Neye göre, kime göre, niçin bu tanımlamaları kullanıyoruz? İnanın bu bakış açısı insanın hayatının her sahasını işgal etmiş durumda. 

Sanki birazda rahatsız edici! Eski-yeni. Yeni, insanın hep hoşuna gidiyor. Ne olduğu çokta önemli değil ama yeni işte! Eski, adı üzerinde! Üzerinden belli bir zaman geçmiş, belki de iş görme fonksiyonlarını yitirmiş, artık fayda sağlamıyor. Her halde eski denildiği zaman bu anlaşılıyor diye düşünüyorum.

Mesela; yeni bir gömlek aldık ve bunu belli bir süre kullandık. Kullanırken ondan faydalandık ta ki kullanım süresini doldurana kadar. Bir ayakkabı aldık aynı şekilde kendisinden istifade ettik. Derken bu ilişki bütün eşyalar üzerinde devam edip gitti öyle ki insan hayatı bitene kadar.

Merakımdan soruyorum aslında birazda sorguluyorum. Acaba yeni alacağımız gömlek eski olan gömlek fonksiyonunu yerine getiremediği için mi tercih edildi? Eğer böyleyse sanırım sorun yok. Çünkü asıl olan gömleğin her şartta üzerine giyen kişiye “fayda” sağlamasıdır. Fayda bittiyse eski, devam ediyor ise yeni halen güncelliğini koruyor demektir.

Peki! Düşünce için de böyle bir şey söyleyebilir miyiz? Eski düşünce yeni düşünce. Bunun hayattaki karşılığı ne olabilir ki? Şu olsa gerek;

İnsan hayatında değerini yitirmiş, onun tekâmül sürecine hizmet etmeyen, fayda sağlamayan düşünceye “eski” (artık hayatından çıkması gereken), insanı değerli kılan ve ona tekâmül sürecinde hizmette bulunup fayda sağlayan düşünceye de “yeni” (hayatına katman gereken) dersek herhalde yerinde olur.

Kısacası; insandaki “yeni” arayışı “kendine fayda sağlayan değerleri gündemde tutmak” olmalıdır. Çünkü “yeni” eskinin fayda fonksiyonunu tekrar canlandırmak için süregelen bir arayıştır.

Mehmet Zeybek
Latest posts by Mehmet Zeybek (see all)
Bunu arkadaşlarınla paylaş;

“Yeni” Arayışı” için bir yorum

  • 28 Kasım 2019 tarihinde, saat 22:16
    Permalink

    Gelen (yeni) gideni (eski) aratırmış. Faydacı yaklaşım giyim-kuşam için geçerli olabilir ama bizi bugüne taşıyan eskittiğimiz fikirlerdir. Bu sebeple fikirler eskimiyor yeni görünüşe evriliyor.Yani hep yeni, hep diri.. örnek olarak; bugün göz katarakt ameliyatında kullanılan iğnenin çalışma prensibi mısır medeniyetindekinin aynısı, dışına bakan hiç benzetemiyor ama işlevi şekli aynı.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takipte kalmak için,

imgimg
imgimg